Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Warsztaty serowarskie w Klukowie

Utworzono dnia 03.07.2018

28 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Klukowie odbyły się Warsztaty Serowarskie pod nazwą ,,Popularyzacja przetwórstwa mleka na Podlasiu, jako dodatkowego źródła dochodu".

Warsztaty organizowane były przez sekretariat Regionalny KSOW Województwa Podlaskiego, a prowadzili je przedstawiciele firmy ,,Sery Basi" z Wiżajn. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Warsztaty rozpoczęły się częścią teoretyczną na temat mleka i jego produktów, a także głównych aspektów pozyskiwania mleka i możliwości jego przetwarzania w warunkach domowych. Podczas wykładu uczestnicy zapoznali się z tajnikami sztuki serowarskiej, w tym co wpływa na smak sera, jak zrobić w warunkach domowych masło, sery, twarogi czy śmietankę, jak tworzyć kefiry i jogurty i na czym polega dojrzewanie sera. 

W części praktycznej mieszkańcy Klukowa mieli okazję samodzielnie wytworzyć ser gouda i panir w warunkach domowych. Dowiedzieli się także, w jaki sposób wytwarza się ser mozzarella i ricotta. Prowadzący warsztaty zapewnili uczestnikom odpowiedni sprzęt i produkty i dokładnie objaśniali kolejne kroki wytwórstwa sera, a także zasady przyprawiania i solenia produktów. Przebiegowi szkolenia przyglądał się m.in. Wójt Gminy Klukowo, pan Piotr Uszyński.

Celem warsztatów było nie tylko zapoznanie lokalnej społeczności z procesem wytwarzania serów, ale też zachęcenie uczestników do rozpoczęcia własnej działalności w tym zakresie - zarówno usługowej, jak i na własny użytek. Organizatorzy warsztatów zachęcali także, do zapoznania się ze sprzedażą MOL.

Jeśli firma zajmuje się produkcją mięsa i wyrobów, a także produktów mlecznych na lokalną skalę i w ograniczonym zakresie, możesz sprzedawać swoje wyroby bez pośredników i bez konieczności spełniania warunków dotyczących m.in zatwierdzania i kontroli miejsca produkcji. Jest to tzw. sprzedaż lokalna, marginalna i ograniczona (MOL). 

Sprzedaż MOL dotyczy wyłącznie określonych produktów zwierzęcych (m.in. produktów mlecznych). Produkcja i sprzedaż produktów w formie MOL wymaga rejestracji zakładu u właściwego powiatowego lekarza weterynarii po uprzednim zatwierdzeniu projektu technologicznego zakładu. Nie wymaga jednak, jak zakłady prowadzące innego rodzaju sprzedaż, procedury zatwierdzania (związanej m.in. z kontrolami). Produkcja musi uwzględniać określone przepisami wymogi dotyczące prowadzenia produkcji i sprzedaży produktów oraz wymagania higieniczno-sanitarne.

Sprzedaż lokalna, marginalna i ograniczona oznacza m.in. mniej formalności przy jej rejestracji. W ramach OL produkty sprzedaje się konsumentowi końcowemu albo dostarcza się produkty do innych zakładów, prowadzących handel detalicznych (np. sklepów detalicznych, restauracji czy stołówek) - czyli nie do hurtowni. W MOL trzeba przestrzegać limitów sprzedaży, która musi odbywać się na obszare jednego województwa lub na obszarach powiatów sąsiadujących z w tym województwem (z wyjątkiem kiermaszy, targów promujących żywność itd.)

Źródło tekstu, zdjęć i filmów Kurier Wysokomazowiecki

Warsztaty serowarskie w Klukowie

Utworzono dnia 03.07.2018, 13:28

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 8

W poprzednim tygodniu: 31

W tym miesiącu: 78

W poprzednim miesiącu: 216

Wszystkich: 116007